Avrupa tekstil ithalatı yılın ilk yarısında düşüş kaydetti

Avrupa tekstil ve giyim ithalatı yılın ilk yarısında %2 düşüş kaydetti. Institut Français de la Mode'un (IFM) açıklamasına göre kıtada giyim ihracatı %4, tekstil ise %2 yükseliş kaydetti.


AB'nin en büyük alıcısı İsviçre'nin siparişleri %11 yükseliş kaydetti. - DR

AB 12,5 milyar Euro değerinde giysi ihracatı gerçekleştirdi. Bu rakamın 3,2 milyarı Asya'ya (%+7), 927 milyonu ise Akdeniz'e (%-3) gerçekleşti. Teme değişiklikler içerisinde, en büyük alıcısı olan İsviçre'nin siparişlerindeki %11'lik artış yer aldı.

Bu arada Avrupa'nın beşinci en büyük alıcısı Çin'in siparişleri ise %21 oranında yükselerek, 664 milyon Euro'ya ulaştı. Diğer yüksek oranlı sipariş değişiklikleri Kore (%+11), Kanada (%+11) ve Suudi Arabistan'da (%-12) gerçekleşti.
 
Tekstil tarafında ise ABD 1,3 milyar Euro değerinde mal ile Avrupa'nın en büyük alıcısı olarak kaldı. Onu 1,1 milyar (%+8) ile Çin ve 929 milyon (%+6) ile Türkiye izledi.

Ana alıcıları arasında en büyük değişiklikler Hong Kong (%-8), Sırbistan (%+8) ve Bosna Hersek'de (%+10) gerçekleşti.
 
Avrupa ithalatında en önemli ürün, 10,5 milyar Euro ile AB tarafından ithal edilen Çin giysileri oldu. Ancak burada da bir önceki yıla göre %9 gerileme kaydedildi. 
Tekstil ithalatı bağlamında, Çin üretimi 5,2 milyar Euro (%-1) ile rölatif stabilite gösterdi onu 2,5 milyar Euro (%-3) ile Türkiye, 1,4 milyar (%-1) ile Hindistan ve 1,2 milyar (%-3) ile Pakistan izledi.

Altı aylık dönemde Tayvan (%-8), Endonezya (%-8) ve Tayland (%-9) tekstil ürünlerinde gerileme kaydedildi. Avustralya ise Avrupa'ya olan ihracatını %22 oranında artırdı.

 

Çeviren Gözde Meriç

Copyright © 2018 FashionNetwork.com Tüm Hakları saklıdır

TekstilSanayi
BÜLTENE ÜYE OL