Lüks sektörü 2017’de gücünü geri kazandı

Zayıf geçen 2016 yılının ardından, 2017’de lüks sektörünün gücünü geri kazandığı görülüyor. Kısa süre öncesine kadar, analistler bu yıl için büyümeyi %5 oranında öngörüyorlardı ancak son sonuçlara göre global lüks pazarının sabit döviz kurlarında %6 ila 7 oranında yükseliş gösterebileceği belirtiliyor. Milano’da yapılan ve Pambianco tarafından düzenlenen Fashion & Luxury Summit (Moda ve Lüks Zirvesi) sırasında Deutsche Bank tarafından sunulan daha optimist bir araştırmaya göre sektörün toplam cirosunun 250 milyar Euro olacağı tahmin ediliyor.


Lüks sektörünün geleceği parlak görünüyor - Photo: Reuters

Bu hızlanmanın en büyük sebebini, pazardaki hakimiyetini sürdüren Çinli müşteriler oluşturuyor. Çin günümüzde toplam talebin %31’ini ortaya koyuyor ancak bu rakamın, 2020 yılına kadar, %60’tan fazlası Çin dışarısında harcama yapan, %34 düzeyine yükselmesi bekleniyor. Deutsche Bank’ın araştırmasına göre, pazarın %19’unu oluşturan Avrupalı müşterilerin geri dönüşü de büyük önem taşıyor.

Lüks tüketicilerinin dikkati daha etkileyici ürünler ve standartlaştırılmış fiyatlar ile çekiliyor. Coğrafi olarak, lüks ürünlere yönelik en büyük harcamalar Avrupa’da (%33), Amerika’da (%32) ve Çin’de (%13) gerçekleşiyor.

Ayrıca, talebin yarısından çoğunu pazarda önemli bir faktör olan ancak bölgeye bağımlı çeşitleri bulunan turizm meydana getiriyor. Avrupa’da %58, Asya2da %55 ve ABD ve Japonya’da ise lüks pazarın %20’den fazlasını turizm meydana getiriyor. Araştırmanın yazarları seyahat eden tüketicilerin lüks sektörü için değerli kaynaklar olduğunu ancak herhangi bir anda dış faktörlerden (döviz kuru oranları, jeopolitik durum ve vize kısıtlamaları vb.) etkilenebilecekleri için öngörülemez olduklarını ifade ediyorlar.

Yine de seyahat ticaretinin çok fazla potansiyeli bulunuyor. Deutsche Bank’a göre, bu satış kanalları sektör cirosunun %10’unu ortaya koyuyor ve (duty free fiyatların lüks markalara çevrimiçi pazarlamacılara karşı avantaj sağladığı) hava taşıma merkezleri arasında artan trafikten yararlanıyor. Ayrıca 21-37 yaş arasını ifade eden, Y kuşağı da önemli bir faktör olarak değerlendiriliyor. Bu nesil hem tüketici hem de etkileyen olarak lüks pazarının büyümesini desteklemeye devam ediyor. Araştırmaya göre, Y kuşağı lüks tüketicilerinin %27’sini oluşturuyor ancak bu yüzdenin 2020’ye kadar %33’e ulaşması bekleniyor. Z kuşağının ise lüks tüketicilerinin %8’ini oluşturduğu ifade ediliyor.

Pambianco tarafından gerçekleştirilen bir diğer araştırmaya göre Y kuşağı pazarın dörtte birini oluşturuyor ve bu rakamın gelecek beş ila yedi yılda %40’a yükselmesi bekleniyor.


Sosyal medyadaki takipçi sayısına göre ilk 10 marka -Pambianco

Her iki araştırmanın yazarları da bu yeni pazarı ele almak için izlenecek tek bir strateji bulunmuyor.

Deutsche Bank'ın yazarları kalite ve özel ürün sunma öğelerinin günümüzde normal olarak değerlendirildiğini ifade ediyor ve fark yaratanın bir şirketin müşterilerine duygusal bir düzeyde hitap etme kapasitesi olduğunun altını çiziyor.

Pambianco’nun araştırması dijital platformların ve giderek hızlanan döngülerin önemine dikkat çekiyor. Pazarlama günümüzde artık sezonlara ve koleksiyonlara göre gerçekleşmiyor ancak instagram ve e-ticaret platformları üzerinden günlük olarak yenileniyor. Koleksiyonlar ise giderek artan sıklıklarla çıkıyor ve kapsüller, flash ve resort olarak segmentlere ayrılıyor.

Dijital platformların etkisi markaların artık kendi çevrimiçi topluluklarını oluşturması gerektiği anlamına geliyor. Bu değişiklik doğrultusunda geleneksel mağazalar radikal değişikliklere uğrayacak ve dijital iletişim markalar ve müşterileri arasında doğrudan bir iletişim sağladığı için, aracılar ile perakendecilerin rolleri de giderek azalacak.

Çeviren Gözde Meriç

Copyright © 2018 FashionNetwork.com Tüm Hakları saklıdır

Lüks - Hazır giyimLüks - AksesuarLüks - DiğerSanayi
BÜLTENE ÜYE OL