Luxottica’nın İlk Çeyrek Satış Sonuçları

Ray-Ban’in sahibi Luxottica’nın ilk çeyrek geliri kötü hava ve toptan satış dağıtımını daha iyi denetleme çalışmaları nedeniyle yüzde 0,8 gerileme kaydetti.



Euro’nun ABD Doları’na karşı olan güçlenmesi değerkendirildiğinde, dünyanın en büyük gözlük üreticisinin satışları bir önceki yıla göre Ocak-Mart döneminde yüzde 11 geriledi.

Luxottica’nın Mayıs ayında gözlük camı üreticisi Essilor ile birleşmeyi tamamlaması bekleniyor, böylece rekabetin yoğunlaştığı gözlük dünyasında yaşlanan dünya popülasyonu için talebe daha iyi karşılık verecek 50 milyar Euro’luk (44 milyar Sterlin) bir gözlük üreticisi devi meydana getirilmiş olacak.

Luxottica’nın toptan satış gelirleri ilk çeyrekte Avrupa’daki kötü hava koşullarının müşterilerin satın alımlarını geciktirmesi nedeniyle sabit kurda yıllık olarak yüzde 4,2 gerileme kaydetti. Şirket aynı zamanda daha sıkı dağıtım politikalarından da olumsuz etkilendi.

Perakende satışları karşılaştırılabilir mağaza bazında yüzde 0,6 düşüş kaydetti. Sunglass Hut’ın güçlü performansı Avrupa’da güneş gözlüğü satışlarındaki hareketsizlikten, grubun ABD’li optik markası LensCrafters ise süregelen zorluklardan olumsuz etkilendi.

 

Çeviren Gözde Meriç

© Thomson Reuters 2019 All rights reserved.

GözlükBusiness
BÜLTENE ÜYE OL