M&S sürdürülebilir pamukta %75 eşiğine ulaştı

M&S yeni bir plan ile sürdürülebilirlik alanında yeni bir başarıya imza attı. Artık M&S pamuklarının dörtte üçünden fazlası daha sürdürülebilir kaynaklardan geliyor.


M&S sürdürülebilir kaynaklardan pamuk kullanımını artırıyor

Aslında markanın ulaştığı oran %77. şirket artık daha sürdürülebilir yöntemler kullanmayı kabul ettiğini ifade ediyor, böylece M&S'nin çiftçilere daha az pestisit, daha az su kullanmaları ve daha fazla kar etmeleri yönünde yardımcı oluyor.

Bu da perakende devini dünyanın daha fazla sürdürülebilir kaynak kullanan en büyük kullanıcılarından biri haline getiriyor ve gelecek yıl %100 oranına ulaşma yönündeki hedefinde doğru yolda olduğunu gösteriyor.

Rakamlar şirketin bireyler, gezegenler ve sağlığa yönelik 100 taahhüdüne yönelik yıllık gelişmesini ayrıntılı olarak açıklayan 2018 Plan A Raporu'nu yayınlaması ile açıklandı.

Şirket Plan A stratejisi ile sürdürülebilirliğin en önemli isimlerinden biri oldu ve perakende sektöründe en erken kurumsal strateji oluşturanlar arasında yer aldı.

Yeni plandaki diğer önemli konular arasında, toplumsal programlar için bağışlanan veya toplanan 25,7 milyon Sterlinve M&S ürünlerinin %83'ünün artık pazar standardının üzerinde "ekolojik veya etik kaliteye" sahip olması yer aldı. Aynı zamanda Oxfam ile 30 milyon giyim öğesinin yeniden kullanıldığı veya geri dönüştürüldüğü ve 2,3 milyon öğün yemeğin de Neighbourly sosyal ağı üzerinden gıda bağış kurumlarına bağışlandığı ifade edildi.

Pamuğa odaklanma, ürünün küresel olarak en çok kullanılan iplik olması nedeniyle, Plan A'nın bir parçası olarak özel olarak önem taşıyor. Her yıl 23 milyon ton pamuk üretiliyor ve dünya çapında 250 milyon kişi bundan kazanç sağlıyor. 

M&S yılda 50.000 ton pamuk kullanıyor. Sürdürülebilir olmadığı sürece, üreticiler susuzluk çeken alanlarda gereğinden fazla su kullanabiliyor. Aynı zamanda pestisit kullanımında hata yapabiliyor ve sıklıkla yeterince para kazanmakta sıkıntı yaşayabiliyorlar.

Çeviren Gözde Meriç

Copyright © 2018 FashionNetwork.com Tüm Hakları saklıdır

Moda - DiğerSanayi
BÜLTENE ÜYE OL