Nike: 2nci çeyrek cirosunda %5 yükseliş

Nike yaptığı açıklamada üç aylık sonuçlarının öngörülenden daha iyi olduğunu, bunun da uluslararası faaliyetinden kaynaklandığını ifade etti. Ancak brüt marjındaki düşüşün en büyük pazarı Kuzey Amerika'da büyük bir fiyat savaşına neden olduğunu belirtti.


FamousFootwear

Dünyanın bir numaralı spor ürünleri üreticisi yaptığı açıklamada brüt marjının ikinci çeyreğinde Dolar’ın güçlü etkinliği ve üretim maliyetlerinin yükselişi nedeniyle 1,2 puan gerileyerek, %43'e düştüğünü açıkladı.

İdari ve ticari masraflar mali yılının 30 Kasım’da kapanan çeyreği içerisinde özellikle Kuzey Amerika’daki tanıtım yatırımları nedeniyle %10 büyüme kaydetti.

Bir numaralı pazarında cirosu %5 geriledi ancak bu gerileme Çin’de (%+16) ve Avrupa’da (%+19) satışlarda gerçekleşen artış ile dengelendi.

Bir önceki yıl 842 milyon USD (hisse başı 50 sent)olan net karı 767 milyon USD’ye (646 milyon Euro) düştü (hisse başı 46 sent).

İstisnai kalemler hariç tutulduğunda, grubun karı 8,55 milyar Dolarlık ciro için hisse başı 46 sent düzeyinde kaldı.

Thomson Reuters I/B/E/ konsensüsüne göre analistler ortalama düzenlenmiş karı hisse başı 46 sent olarak ve geliri ise 8,39 milyar USD olarak öngörüyordu.

Öz kaynakları Borsa’da işlem sonrasında %0,3 gerilemişti.

Çeviren Gözde Meriç

Moda - Hazır giyimSporBusiness
BÜLTENE ÜYE OL