Salvatore Ferragamo narenciye lifine dayalı sürdürülebilir bir koleksiyon lanse etti

İlkbahar/Yaz 2017 için Salvatore Ferragamo hem tasarım motifinde hem de kumaş bileşenlerinde Akdeniz aroması taşıyan bir kapsül koleksiyon tasarladı. Koleksiyon sıkılmış portakal kalıntıları kullanılarak üretildi. Bu ekolojik koleksiyono oluşturmak için Floransalı lüks markası yenilikçi, ekolojik olarak sürdürülebilir kumaşlar alanında uzman bir şirket olan Orange Fiber ile işbirliği yaptı.
 
Sıkılmış portakal kalıntısı kullanılarak üretilmiş bir Ferragamo eşarbı - Orange Fiber

Biri Katanya diğeri Sicilyalı iki genç girişimci Adriana Santanocito ve Enrica Arena tarafından kurulan yenilikçi İtalyan şirketinin yayınladığı basın açıklamasında, sıkılmış portakal sektörünün yalnızca İtalya’da 700.000 tondan fazla atık oluşturduğunu ve bunların yok edilmesinin çok pahalı ve çevreye oldukça zararlı olduğu ifade edildi.

Bu amaçla 2012 yılında çalışmalarına başlayan Orange Fiber yenilikçi, yüksek kaliteli bir kumaş üretmek için narenciye kalıntısını dönüştürme pantenti için Milano Politeknik Üniversitesi ile birlikte çalıştı. Narenciyeden selüloz ekstraksiyonuna yönelik ilk pilot tesis 2015 yılında Sicilya’da faaliyete geçti.
 
Ferragamo Orange Fiber Koleksiyonu mimar Mario Trimarchi’nin Akseniz peyzajından ilham alarak tasarladığı motifleri taşıyan tişörtler, elbiseler, pantolonlar ve eşarplardan oluşuyor. Koleksiyon Dünya Günü ile aynı tarih olan 22 Nisan’da lanse edildi ve Ferragamo mağazalarında sunulmaya başlandı. 

Çeviren Gözde Meriç

Copyright © 2019 FashionNetwork.com Tüm Hakları saklıdır

Lüks - AksesuarLüks - AyakkabıYeniliklerKoleksiyon
BÜLTENE ÜYE OL