×
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
25 мая 2022 г.
Время чтения
2 минут(-а,-ы)
Скачать
Загрузить статью
Печать
Печать
Размер текста
aA+ aA-

AB Antitröst Kurulu Bazı Moda Markalarını Araştırıyor

Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
25 мая 2022 г.

Haber neredeyse gözlerden kaçmış gibi görünse de, bazı moda markaları için ciddi sonuçların habercisi olabilir. 17 Mayıs'ta Avrupa Komisyonu, bir basın açıklamasında belirtildiği üzere, çeşitli AB üye ülkelerinde moda sektöründe faaliyet gösteren birkaç şirkete yönelik bir dizi habersiz denetim gerçekleştirdi. Komisyon, şirketlerin kartelleri ve kısıtlayıcı ticari uygulamaları yasaklayan Avrupa antitröst düzenlemelerini ihlal etmiş olabileceğinden endişe duyuyor.


Avrupa Komisyonu'nun Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager - Ansa


Komisyon ayrıca çeşitli markalardan bilgi talebinde bulundu. Söz konusu şirketlerin isimleri açıklanmadı. Komisyon ayrıca konunun hangi üye ülkeleri kapsadığını da ve soruşturmanın kesin niteliğini de belirtmedi. AB antitröst yetkililerine, ulusal rekabet kurullarından meslektaşları eşlik etti.

Avrupa Komisyonu, "Habersiz denetimler, rekabete aykırı uygulamalardan şüphe duyulması durumunda bir ön soruşturma adımıdır" diye belirtti ve "şirketlerin rekabete aykırı davranışlardan suçlu olduğu veya soruşturmanın sonucuna yönelik bir ön yargı meydana getirdiği" anlamına gelmediğini de sözlerine ekledi. Rekabet ihlalleri için para cezaları, bir şirketin gelirinin %10'una kadar çıkabiliyor.

AB Komisyonu açıklamasında ayrıca; “Rekabet karşıtı davranışlara ilişkin soruşturmaların tamamlanması için yasal bir son tarih bulunmuyor. Bu soruşturmaların süreleri, her bir davanın karmaşıklığı, ilgili şirketlerin Komisyon ile ne ölçüde işbirliği yaptığı ve tarafların savunma haklarına saygı gösterilmesi ihtiyacı da dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır” diye belirtti.
 
 

Copyright © 2023 FashionNetwork.com All rights reserved.