×
Автор
AFP
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
24 мая 2023 г.
Время чтения
2 минут(-а,-ы)
Скачать
Загрузить статью
Печать
Печать
Размер текста
aA+ aA-

AB Hızlı Modayı Hedef Alıyor

Автор
AFP
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
24 мая 2023 г.

Avrupa Birliği bakanları, daha fazla ürünün daha katı sürdürülebilirlik kurallarına sahip olması hedefiyle satılmayan giysilerin imha edilmesini yasaklayarak hızlı modanın etkisini azaltmayı hedefleyen planlara destek verdi.


Shein


AB rekabet bakanları, bloğun yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu tarafından geçen yıl önerilen tekstil, ayakkabı ve diğer satılmayan tüketim ürünlerinin imhasını yasaklama planını onaylamak için Brüksel'de bir araya geldi.

Blok, özellikle çevrimiçi alışverişin yaygınlaşmasından bu yana üretilen ancak hiç kullanılmayan giysi veya aksesuarların çevresel etkisini azaltmayı istiyor. AB'ye göre tekstil, 27 ülkede gıda, barınma ve ulaşımdan sonra çevre ve iklim değişikliği üzerinde dördüncü en yüksek etkiye sahip.

Orta ölçekli firmalar için dört yıllık yasak muafiyeti, küçük firmalar için ise genel muafiyet olacak.

Üye devletler yaptıkları açıklamada, kuralların ürünlerin "daha dayanıklı, güvenilir, yeniden kullanılabilir, yükseltilebilir, onarılabilir, geri dönüştürülebilir ve bakımı daha kolay" olması için daha sıkı gereklilikleri içereceğini söyledi.

Malların kare kodu olabilen "dijital ürün pasaportu" ile satılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kurallar ancak üye devletler ile Avrupa Parlamentosu arasında önümüzdeki haftalarda teklifleri resmen desteklemesi gereken müzakerelerden sonra yürürlüğe girecek.

Avrupa Çevre Ajansı (AÇA), AB'den ihraç edilen kullanılmış tekstil ürünlerinin sayısının son yirmi yılda üç kat artarak 2000 yılında 550.000 ton iken 2019'da yaklaşık 1,7 milyon tona çıktığını belirtiyor.

Ancak AÇA, AB'den ihraç edilen ikinci el tekstil ürünlerinin kaderinin "oldukça belirsiz" olduğunun da altını çiziyor.

Копирайт © 2023 AFP. Все права защищены. Любая информация даннного раздела защищена законом об интелектуальной собственности и не может быть скопирована, перепечатана, изменена, издана или использована в коммерческих целях.