×
Опубликовано
22 февр. 2011 г.
Время чтения
2 минут(-а,-ы)
Скачать
Загрузить статью
Печать
Печать
Размер текста
aA+ aA-

Atık Tasarım Sergisi

Опубликовано
22 февр. 2011 г.

DHA - Parça kumaşlara yapılan batik resimler ile mandal, plastik tabak, CD ve bir çok malzemeden yapılan şapkalar sergilendi. Araştırma Görevlisi Zeynep Atmaca, amaçlarının geri dönüşümün önemine vurgu yapmak olduğunu belirtti.


Bu şapkalar mandal, plastik tabak ve CD gibi malzemelerden yapıldı.


Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Fikri Salman ile araştırma görevlisi Zeynep Atmaca, çöpe atılan malzemeleri toplayarak batik resim ve şapkalar yaptı. Evlerindeki çöpleri değerlendiren Salman ve Atmaca, bazı işyerlerinde kullanılan atık malzemeleri de alarak geri dönüşüm projesinde değerlendirdiler. Uzun uğraşlar sonunda Fikri Salman, parça kumaşlara 15 adet batik resim yaparken, Zeynep Atmaca ise çeşitli malzemelerden 21 adet şapka üretti.

ATIK TASARIMLAR SERGİDE

GSF Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Fikri Salman ile araştırma görevlisi Zeynep Atmaca tarafından ortaya çıkarılan atık malzemelerden eserler, Kültür ve Sanat Merkezi'nde sergilendi. Vali Yardımcısı Özgür Arslan ile Rektör Prof. Dr. Hikmet Koçak, öğretim üyelerinin atık malzemelerden oluşan tasarımlarını beğeniyle izledi.

Günlük hayatta kullandıkları eşyalardan yaptıkları tasarımlarla geri dönüşümü sağladıklarını belirten Araştırma Görevlisi Zeynep Atmaca, evlerde kullanılan her türlü malzemeden yararlandıklarını kaydetti. Atıkları değerlendirip geri dönüşümleriyle ilgili mesaj vermek için böyle bir çalışma yaptıklarını vurgulayan Zeynep Atmaca, şapka yapımında mandal, çöp şiş, plastik tabak, perde parçası, CD gibi bir çok malzemeyi kullandıklarını kaydederek, atık malzemelerden kıyafetler de yaptıklarını söyledi.

Copyright © 2023 FashionNetwork.com All rights reserved.