×
Автор
Fibre2Fashion
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
12 апр. 2023 г.
Время чтения
2 минут(-а,-ы)
Скачать
Загрузить статью
Печать
Печать
Размер текста
aA+ aA-

Bangladeş RMG Çalışanları İçin Asgari Ücret Kurulu Oluşturuyor

Автор
Fibre2Fashion
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
12 апр. 2023 г.

Bangladeş hükümeti kısa süre önce ülkedeki hazır giyim (RMG) işçilerinin ücretlerini gözden geçirmek için asgari ücret kurulunu kurdu. Bir çalışma ve istihdam bakanlığı genelgesiyle RMG sektörünün iş sahipleri ve çalışanları için kurula temsilcilerin atandığını duyuruldu.


DR


Genelgede, eski Bangladeş Hazır Giyim Üreticileri ve İhracatçıları Birliği (BGMEA) başkanı Mohammad Siddiqur Rahman ve Bangladeş Ulusal Hazır Giyim İşçileri Çalışanları Ligi başkanı Sirajul Islam Rony'nin sırasıyla şirket sahipleri ve işçiler için temsilci olarak atandıkları belirtildi.

Ücret kuruluna kıdemli bölge yargıcı Liaquat Ali Molla başkanlık ediyor ve kurulun dört daimi üyesi bulunuyor.

Diğer daimi üyeler, Bangladeş İşverenler Federasyonu temsilcisi Moksud Belal Siddiqui, işçi temsilcisi ve Jatiya Shramik League lideri Sultan Ahmed ve bağımsız üye ve Dhaka Üniversitesi profesörü Mohammad Kamal Uddin'den oluşuyor.

Asgari ücret en son 2018'de gözden geçirildi ve başlangıç seviyesindeki bir işçi için 8.000 Tk olarak belirlendi ve temel ücret olarak 4.100 Tk, ev kirası olarak 2.050 Tk, sağlık yardımı olarak 600 Tk, yol yardımı olarak 350 Tk ve yemek yardımı olarak 900 Tk olarak belirlendi.

Bangladeş basınında çıkan haberlere göre şu anda asgari ücret olarak yüzde 65 temel ödeme ile 23.000 Tk talep ediliyor.

İşçi sendikaları ayrıca, hükümetin 2006'dan bu yana RMG işçileri için dört kez asgari ücret açıkladığını ancak ne yazık ki hakedişleri artırmak adı altında her defasında temel ücretlerde indirim yapıldığını söyleyerek hazır giyim işçilerinin ücret yapısındaki en düşük seviye olan 7. sınıf için temel ücrete yüzde 65 zam talep ediyor.

 

Copyright © 2023 Fibre2Fashion. All rights reserved.