×
Опубликовано
12 окт. 2011 г.
Время чтения
2 минут(-а,-ы)
Скачать
Загрузить статью
Печать
Печать
Размер текста
aA+ aA-

Denizli'de Moda ve Tasarım Günleri

Опубликовано
12 окт. 2011 г.

Denizli'de Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) tarafından düzenlenen Moda ve Tasarım Günleri'nde İMKB Kız Meslek Lisesi öğrencileri, kendi tasarımları olan yerel kıyafet ve gelinlikleriyle podyuma çıktı. Öğrenciler, ünlü mankenleri aratmazken, Türk bayrağı ve Pamukkale travertenli gelinlikler büyük ilgi gördü.
Denizli'de Anemon Otel'de bu yıl ikincisi düzenlenen Moda ve Tasarım Günleri'ne, Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Nedim Örün, DETGİS Başkanı İsa Dal, Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, ünlü tasarımcılar Deniz Kaprol, Necla Güvenç ve Özlem Erkan gibi isimler katıldı. DETGİS Başkanı İsa Dal, bu yıl moda ve tasarım günlerinin ikincisini yapmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, "Bu etkinliğimiz aynı zamanda hepimiz için çok önemli olan Heimteks Fuarına da hazırlık için ön çalışmadır. Burada açılan stantlarda geçen yıldan bu güne gelişen birçok ürünü de göreceğiz" dedi.

Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Nedim Örün ise moda ve tasarımda üreticiler kadar tasarımcılara da büyük görev düştüğünü belirtti. Tekstil ve hazır giyim sektörünün sadece üretimden ibaret olmadığını kaydeden Örün, "Sadece üretim artık Türkiye için çok geride kaldı. Bunu artık Çin, Bangladeş, Pakistan yapıyor. Ama bizim hedefimiz ve rakibimiz İtalya. İtalya gibi olmayı hedeflediğimize göre, o zaman tekstil ve hazır giyimde üretimle birlikte, tasarımı ve tasarıma dayalı özgün koleksiyonları üretip hep birlikte düşünmek zorundayız. Avrupa'da çeşitli ülkelerde kriz yaşanıyor. Bu krizin sonucunda Avrupa'dan gelecek taleplerde azalma beklenebilir. Ama önemli değil. Yurtdışında üretim yapan birçok Türk markasının da üretim için Türkiye'ye gelerek çeşitli bölgelere yatırım yaptığını biliyoruz" diye konuştu.

Moda Tasarım günleri, Denizli İMKB Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencilerinin podyuma çıkmasıyla devam etti. Kendi tasarımları olan yerel kıyafetler ve gelinlikleri büyük bir başarıyla sergileyen liseli mankenler, profesyonel mankenleri aratmadı. Defilede en büyük ilgiyi Türk Bayrağı ve Pamukkale travertenli gelinlikler aldı. Özel olarak tasarlanan tamamı kırmızı olan gelinlikte baştaki beyaz taç ve omuza konulan yıldızla Türk bayrağı oluşturuldu. Beyaz bir gelinliğin arkasına ise mavi travertenler yerleştirilerek Pamukkale gelinliği yapıldı.

Defilenin ardından Denizli'deki ev tekstili ve hazır giyim firmalarının aksesuar, nakış, ambalaj, yan sanayiciler ile moda tasarımı konularında açılan stantlar davetliler tarafından gezildi.


DHA - Ramazan ÇETİN

Copyright © 2023 FashionNetwork.com All rights reserved.