×
Автор
Reuters API Fashion
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
1 февр. 2023 г.
Время чтения
2 минут(-а,-ы)
Скачать
Загрузить статью
Печать
Печать
Размер текста
aA+ aA-

H&M'in Karında Beklenenin Üzerinde Düşüş

Автор
Reuters API Fashion
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
1 февр. 2023 г.

İsveçli H&M markası, zayıf tüketici güveni ve fiyat etiketlerine tam olarak yansıtamadığı artan maliyetler nedeniyle Eylül-Kasım döneminde beklenenden çok daha yüksek oranda bir düşüş bildirdi.


H&MDünyanın en büyük ikinci moda perakendecisinin mali dördüncü çeyreği olan dönemde faaliyet karı, bir önceki yıl kaydedilen 6.26 milyara kıyasla düşüş kaydederen 821 milyon krona (79.7 milyon USD) geriledi.

Çeyrek dönem satışlarının sabit olduğunu zaten bildirmiş olan H&M, 1 Aralık-25 Ocak tarihindeki satışların (mali ilk çeyrek döneminin başlangıcı), yerel para biriminde %5 artış kaydettiğini açıkladı.

Yapılan bir açıklamada "kârın dördüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre daha düşük olmasının nedenlerinin, esas olarak olumsuz dış etkenler, daha önce Rusya'nın da katkı sağladığı faaliyet kârında görülen kayıp ve maliyet ve verimlilik programının ortaya koyduğu tek seferlik maliyet olduğu" ifade edildi.

İcra Kurulu Başkanı Helena Helmersson, Rusya'dan çıkış yapmanın, daha yüksek hammadde, navlun ve enerji maliyetlerinin, kur çevirim etkilerinin ve yeniden yapılandırma ücretinin toplamının yaklaşık 5 milyar kron olduğunu belirtti.

"Müşterilerimize maliyetin tamamını yansıtmak yerine, pazardaki konumumuzu daha da güçlendirmeyi seçtik" diye ifade etti.

H&M, Eylül ayında maliyetleri yılda 2 milyar kron azaltmak için bir kampanya başlattı ve işten çıkarmalar ve diğer önlemlerden elde edilen tasarrufların etkisinin 2023'ün ikinci yarısından itibaren görülmeye başlanması bekleniyor.

Grup, Kasım ayında yaklaşık 1.500 kişiyi işten çıkaracağını ve program için dördüncü çeyrekte kabaca 800 milyon kron yeniden yapılandırma ücreti ayıracağını bildirdi.

Geçtiğimiz yıl Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi nedeniyle ülkeden çekildiğini duyurdu.

H&M, 2022 için hisse başına 6,50 kronluk bir temettü teklif etti, bir önceki yıla göre değişiklik kaydedilmesi ve beklentileri yaklaşık olarak karşıladı.
 

© Thomson Reuters 2023 All rights reserved.