×
Автор
Reuters API
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
5 апр. 2023 г.
Время чтения
2 минут(-а,-ы)
Скачать
Загрузить статью
Печать
Печать
Размер текста
aA+ aA-

L'Oreal Lüks Markası Aesop'u Brezilyalı Natura'dan 2,5 Milyar Dolara Satın Alıyor

Автор
Reuters API
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
5 апр. 2023 г.

Fransız kozmetik grubu L'Oreal, Brezilyalı Natura & Co ile Avustralyalı lüks markası Aesop'u 2,53 milyar dolarlık işletme değeriyle satın almak için anlaşma yaptı.


Aesop


Anlaşma, L'Oreal'in lüks kozmetik pazarındaki varlığını genişletirken, azalan marjlar ve ağır borç yükü altındaki Brezilya firması için mali bir rahatlamayı işaret ediyor.

Natura'nın en karlı markası, yaklaşık 400 mağaza işletiyor ve 2022'de bir önceki yıla göre sabit para biriminde %21 artışla 537 milyon dolarlık satış bildirdi.

Ayrıca geçen yıl tüm bölgelerinde çift haneli büyüme bildirdi ve Çin pazarına "beklentileri aşan güçlü bir performansla" girdiğini ifade etti.

L'Oreal CEO'su Nicolas Hieronimus yaptığı açıklamada, "Aesop, günümüzün yükselen tüm akımlarından yararlanıyor ve L'Oreal, özellikle Çin'de ve seyahat perakendeciliğinde muazzam büyüme potansiyelini ortaya çıkarmaya katkıda bulunacak" diye ifade etti.

Anlaşma Natura için, eski genel müdür ve yönetim kurulu başkanı Roberto Marques'in geçen yıl Haziran ayında istifa ederek dizginleri Fabio Barbosa'ya devretmesine neden olan daha organizasyonel sarsıntıya katkıda bulunuyor.

Firma, satışın finansal kaldıracını destekleyeceğini ve Latin Amerika operasyonlarının entegrasyonu, "Avon International'ın ayak izinin daha da optimizasyonu ve The Body Shop'un işinin sürekli iyileştirilmesi" gibi stratejik önceliklere odaklanacağını belirtti.

Natura, yasal onaylara tabi olan satın alma işleminin 2023'ün üçüncü çeyreğinde gerçekleşmesi beklenen kapanış tarihinde nakit olarak ödeneceğini söyledi.
 

© Thomson Reuters 2023 All rights reserved.