×
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
17 мая 2023 г.
Время чтения
2 минут(-а,-ы)
Скачать
Загрузить статью
Печать
Печать
Размер текста
aA+ aA-

Lagos Lagos Space Programme'dan Adeju Thompson 2023 Woolmark Ödülü'nü Kazandı

Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
17 мая 2023 г.

Nijerya merkezli Lagos Space Programme'ın kurucusu Adeju Thompson, en eski ve en saygın moda ödülü, Uluslararası Woolmark Ödülü'nün 2023 yılı kazananı oldu.
 

Nijerya merkezli Lagos Space Programme'ın kurucusuAdeju Thompson - Courtesy


Nijeryalı yetenek, sürpriz bir seçimle bu yıl Paris'te düzenlenen zorlu bir finalin kazananı oldu.
 
Thompson markasının DNA'sını Yoruba kültürü, taze, geçmişi tekrar etmeyen diye tanımladı. Thompson, ödülünü tarihi Petit Palais'in içindeki aktris ve rock yıldızı Lou Doillon'dan aldı.

A Roege Hove ise Lagerfeld moda evinin iki kıdemli çalışanı Caroline Lebar ve Sebastien Jondeau tarafından verilen Karl Lagerfeld İnovasyon Ödülü'nü kazandı.
 
Bu yıl 70nci gerçekleştiren ödül töreninin 1954'teki ilk etkinliğinde, Yves Saint Laurent bir elbise ve Karl Lagerfeld de bir palto tasarımıyla ödülün ortaklaşa sahibi olmuştu.
 
Lebar, on gün önce açılan retrospektif Karl Lagerfeld: A Line of Beauty'ye atıfta bulunarak, "New York'tan yeni döndük ve Karl'ın açılış görünümü olan ilk paltoyu Met içerisindeki sergide görmek muhteşemdi" dedi.
 
Bu yılın diğer finalistleri arasında Bluemarble, Marco Rambaldi, MaxxiJ, Paolina Russo, Rhude ve Robyn Lynch vardı.
 
Kazananlar, sırasıyla 200.000 AU$ ve 100.000 AU$'ın yanı sıra The Woolmark Prize'ın endüstri ve perakende ortaklarından sürekli destek alacaklar. Byborre, moda aktivisti Sinéad Burke tarafından verilen Tedarik zinciri ödülünü aldı.
 
65.000 Avustralyalı koyun çiftçisini temsil eden bir dernek olan The Woolmark Company'nin genel müdürü John Roberts, "Sonuçta, Uluslararası Woolmark Ödülü, elyafa yönelik olarak ömürlük bir sevgi ortaya koyan bugünün kazananları ve finalistleri, Avustralya merinos yününü kutluyor" dedi.
 
Ödülüm önceki önemli kazananları arasında Valentino Garavani, Rahul Mishra, Gabriela Hearst, Richard Malone ve Edward Crutchley gibi isimler yer aldı.
 
Bu yılın uzman jürisinde Alessandro Sartori, Carine Roitfeld, Caroline de Maigret, Elizabeth von der Goltz, Francesco Risso, John Roberts, Pieter Mulier ve Sinéad Burke bulunuyordu.
 
Zegna'nın kreatif direktörü ve kendisi de parlak bir tekstil mucidi olan jüri üyesi Alessandro Sartori açıklamasında; "Adeju'nun kumaş tekniklerine hepimiz çok şaşırdık. Blok baskıyı kullanması ve Yoruba unsurlarını aşılama şekli gerçekten etkileyiciydi ve dengeyi kendi lehine çevirdi. Ama kazananı belirleme konusunda uzun süre görüşmeler gerçekleştirdik" dedi.
 

Copyright © 2023 FashionNetwork.com All rights reserved.