×
Автор
Reuters
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
12 апр. 2023 г.
Время чтения
2 минут(-а,-ы)
Скачать
Загрузить статью
Печать
Печать
Размер текста
aA+ aA-

Levi Strauss'tan 2023'te Marj Düşüşü Uyarısı

Автор
Reuters
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
12 апр. 2023 г.

Levi Strauss & Co geçtiğimiz Perşembe günü, önceden tahmin edilenden daha yüksek promosyonlar sunmak zorunda kalacağını ve aynı zamanda daha yüksek maliyetlerle boğuşacağını ifade ederek bu yıl için bir marj daralması uyarısında bulundu ve hisselerini %16 oranında düşürdü.


Levi Strauss


Üç aylık sonuç tahminlerini aşan ancak yıllık gelir ve kar tahminini koruyan şirket, yılın tamamı için brüt kar marjının bir yıl önceki %57,5 değerinden yaklaşık 50 baz puan düşeceğini belirtti.
Levi daha önce marjların 20 ila 30 baz puan artmasını bekliyordu.

Levi, ürünlerinde birden fazla fiyat artışı olmasına rağmen, kar marjlarını artan navlun, işçilik ve pamuk maliyetlerinin yanı sıra uzun süreli tedarik zinciri kesintilerinden koruyamadı.

Stoklardaki şişme de ürünleri elinden çıkarmaya çalışan Levi'yi indirimleri ve promosyonları artırmaya ve emsallerini takip etmeye zorladı ve marjların daha da daralmasına neden oldu. İlk çeyreğe göre düzeltilmiş brüt kar marjı 360 baz puan düşerek %55,8 oldu.

Mali İşlerden ve Büyümeden Sorumlu Başkan Harmit Singh yaptığı açıklamada: "ABD'de stokları azaltmak için yaptığımız kasıtlı eylemler, daha fazla promosyon ortamıyla birlikte, brüt kar marjı üzerinde beklenenden daha fazla baskıya neden oldu" dedi.

UBS analistleri, Levi's promosyonlarının Aralık ayında 1.500 baz puan arttığını belirtti.
Daha yüksek promosyonlara rağmen Levi, özellikle Signature ve Denizen markalarının sıkıntısını hisseden, maliyet bilincine sahip müşterileri çekmekte zorlandı.

CEO Chip Bergh açıklamasında ucuz ürün satın alan tüketicinin  zor kararlar almak zorunda olduğunu ve daha ucuz ürünlere yöneldiğini veya denim ürünler almaktan vaz geçtiğini belirtti.

Levi, her ikisi de tahminleri aşan 1,69 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 34 sent düzeltilmiş kar bildirdi.
Ancak Jane Hali and Associates'in kıdemli analisti Jessica Ramirez, "borsanın temkinli görünümden halen memnun olmadığını" ifade etti.

 

© Thomson Reuters 2023 Все права защищены.