×
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
29 мар. 2023 г.
Время чтения
3 минут(-а,-ы)
Скачать
Загрузить статью
Печать
Печать
Размер текста
aA+ aA-

LVMH Prize 2023 Dokuz Finalistinin Adını Açıkladı

Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
29 мар. 2023 г.

LVMH Prize 2023, bu yılki yarışmasının finalistlerinin isimlerini açıkladı. Ve moda okullarının gücüne karşı gelen bir sonuç ile, bu yılın finalistlerinden dördünü kendi kendini yetiştirmiş tasarımcılar oluşturuyor.


Finalistler - LVMH Prize 2023


Dev lüks holding merakla beklenen finali için Aaron Esh, Bettter, Burc Akyol, Diotima, Luar, Magliano, Paolina Russo, Quira ve Setchu'yu seçti. Dünyanın en önemli moda koleji Central Saint Martins'in etkisinin önemini vurgulayan şekilde dört finalist, Londra okulundan mezun oldu.
 
2.400 orijinal aday arasından seçilen bu dokuz finalist, Mart ayı başlarında düzenlenen Paris Moda Haftası sırasında LVMH'nin Paris'teki genel merkezinde fikirlerini sunan 22 yarı finalist arasından belirlendi. Kazanan, 7 Haziran'da finalin geleneksel mekanı olan Bois de Boulogne'un kuzey ucundaki Frank Gehry tasarımı Louis Vuitton Vakfı'nda açıklanacak.

Christian Dior Couture'un yeni CEO'su olarak atanan Delphine Arnault tarafından ortaya koyulan LVMH Prize, bu yıl 10 etkinliğini kutluyor. Kazanan 300.000€'luk bir ödül alırken, Karl Lagerfeld Ödülü'nü kazanana da 150.000€ verilecek ve kazananların ikisi de LVMH Grubu içinde bir yıllık mentorluk hakkına sahip olacak. Tüm finalistlere, bu noktaya kadar geldikleri için 10.000 € ödül veriliyor.
 
Yapılandırmacı erkek giyimi ve havalı, sıra dışı terziliğiyle büyük ilgi gören Birleşik Krallık doğumlu 32 yaşındaki Esh, Central Saint Martins mezunu; Better by Julie Pelipas, Londra'da yaşayan ve kendi markasını 2019'da piyasaya süren ve abartılı orantı duygusu ve keskin stiliyle hayranlık uyandıran, kendi kendini yetiştirmiş bir Ukraynalı.
 
Paris'te yaşayan bir tasarımcı ve Fransa'nın önde gelen moda okulu IFM'den mezun olan Fransız doğumlu Burç Akyol, akışkan cinsiyetli tasarımlara ve retro fütüristik silüetlere odaklanıyor.
 
Bir Istituto Marangoni mezunu olan Rachel Scott'ın Diotima markası, Jamaika köklerinin unsurlarını organik bir stil anlayışıyla birleştiren sansasyonel trikolarla karşımıza çıkıyor; New York merkezli ve kendi kendini yetiştirmiş Raul Lopez'in Luar markası ise son yıllarda lüks gotik terzilik anlayışı ve Amerikan podyum sezonunun son akşamındaki havalı şovlarıyla büyük beğeni topladı. Luca Magliano ise, birkaç yıldır Milano defile sezonunda sokak terziliğini başarıyla sergileyen Bologna'dan çok başarılı ve yine kendi kendini yetiştirmiş bir tasarımcı.
 
Fransız ve Kanada kökenli Paolina Russo ve Lucile Guilmard, ergonomik, body con, süper kahraman örgülerine odaklanan yine Central Saint Martins mezunu tasarımcılar. Yine kendi kendini yetiştirmiş olan Quira, Jil Sander ve Celine'de çalışmış olan, Roma doğumlu deneyimli bir tasarımcı ve markasını sansasyonel bir şekilde Eylül 2021'de Milano'da piyasaya sürdü. Kayıtsız heykelsi silüetleri, rüya gibi oranları ve yapısöküme kadınsı yaklaşımı ile modaya damgasını vuruyor ve gerçekten güçlü bir mod atasarımcısı olarak kendisini ortaya koymasını sağlıyor.

Ve son olarak, yine eski Saint Martins öğrencisi olan Japonya'dan Satoshi Kuwata'nın Setchu markası ise havalı trikolar, eskrim gömlekleri ve akıllıca oranlanmış klasiklerin cinsiyetsiz bir karışımıyla karşımıza çıkıyor.
 
Yarı final jürisi, çok sayıda Vogue ve diğer dergi editörleri dahil olmak üzere yaklaşık 80 üyeden oluşuyor; Cindy Sherman'dan Lea Seydoux'a kadar seçkin eleştirmenler, yenilikçi stilistler, influencer'lar, sanatçılar ve aktörler jüride yer alıyor.
 
Final jürisi ise LVMH bünyesindeki kilit tasarımcılardan oluşuyor (Jonathan Anderson, Maria Grazia Chiuri, Nicolas Ghesquière, Marc Jacobs, Kim Jones, Nigo, Stella McCartney ve Silvia Venturini Fendi. Ve ayrıca Delphine Arnault, Jean-Paul Claverie ve Sidney Toledano)
 
Önceki LVMH Ödülü kazananları arasında S.S. Daley, Nensi Dojaka, Thebe Magugu ve Grace Wales Bonner yer alırken, özel Ödül kazananları arasında Jacquemus, Rokh ve Hood by Air yer alıyor.
 
 
 

Copyright © 2023 FashionNetwork.com All rights reserved.