×
Автор
Reuters API Fashion
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
1 мар. 2023 г.
Время чтения
2 минут(-а,-ы)
Скачать
Загрузить статью
Печать
Печать
Размер текста
aA+ aA-

Moncler Yıllık Satışları %25 Arttı, Tahminleri Aştı

Автор
Reuters API Fashion
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
1 мар. 2023 г.

İtalyan lüks grubu Moncler'in satışları, Stone Island'ın yanı sıra kendi adını taşıyan markasının güçlü katkıları sayesinde geçen yıl sabit kurlarda %25 artarak tahminlerin üzerine çıktı.


Net kâr, 2021'deki 411,4 milyon Euro'ya kıyasla 606,7 milyon Euro'ya yükseldi. - Moncler


Tam yıl konsolide gelirler, sıcak tutan şişme ceketleriyle tanınan grup için şirket tarafından sağlanan 2.534 milyar Euro'luk konsensusu geride bırakarak 2.603 milyar Euro'ya (2.76 milyar USD) ulaştı.

Son çeyrekte EMEA bölgesi, İtalya, Almanya ve Fransa'daki güçlü yerel talep sayesinde yıllık bazda %30 artan satışlarla en iyi performans gösteren bölge oldu.

Asya'da, Çin'in katı karantina politikaları grubun satışlarının Ekim ve Kasım aylarında geride kalmasına neden oldu, ancak Aralık ayında kısıtlamaların gevşetilmesi mağaza trafiğinde bir toparlanma sağladı.

Başkan ve İcra Kurulu Başkanı Remo Ruffini, grubun 70. yıl dönümü olan 2022'de beklentileri aştığını söyledi.

Ruffini yaptığı açıklamada, "2023'e bakıldığında, makroekonomik ortam karmaşık olmaya devam ediyor ve süregelen belirsizliğin yanında birçok fırsatla da karakterize ediliyor" dedi.

Grup, geçen yıl ödediği hisse başına 0,60 Euro'nun neredeyse iki katı olacak şekilde hisse başına 1,12 Euro temettü ödemeyi teklif etti.

Stone Island marka vergi değeri yeniden düzenlemesi için 92,3 milyon değerinde bir defaya mahsus vergi avantajı da dahil olmak üzere net kâr, 2021'deki 411,4 milyon Euro'ya kıyasla yükselerek 606,7 milyon Euro'ya ulaştı. Moncler, Stone Island spor giyim markasını iki yıldan biraz uzun bir süre önce satın almıştı.
 

© Thomson Reuters 2023 All rights reserved.