×
Автор
Reuters API
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
16 нояб. 2022 г.
Время чтения
2 минут(-а,-ы)
Скачать
Загрузить статью
Печать
Печать
Размер текста
aA+ aA-

Perakendeciler COP27 İle Orman Dostu Elyafa Geçişi Hızlandırdı

Автор
Reuters API
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
16 нояб. 2022 г.

H&M, Kering ve Inditex dahil perakendeciler, küresel emisyonları azaltmaya yardımcı olmak için giyim ve paketlemede kullanmak üzere yarım milyon tondan fazla düşük karbonlu alternatif elyaf satın alacaklarını ifade etti.


Reuters


33 marka, matbaacı ve üretici tarafından yapılan duyuru, küresel ısınmayı kontrol altına alma hedeflerini artırmak için Mısır'da gerçekleştirilen COP27 iklim görüşmeleri ile eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

Dünya Bankası rakamlarına göre moda, tüm sera gazı emisyonlarının yaklaşık %10'unu oluşturuyor.

Küresel emisyonlar, sıcaklıkların rekor seviyelere ulaştığı bu yıl da artmaya devam etti.

Ekim ayındaki bir BM raporu, emisyonların 2010 seviyelerine kıyasla 2030 yılına kadar %10,6 artacağını ortaya koydu.

Perakendeciler, ormanlardan elde edilen elyaflar yerine atık tekstillerden ve tarımsal artıklardan üretilen 550.000 ton alternatif elyaf satın almayı kabul etti. Grubu bir araya getiren NGO Canopy, bu alternatif elyaflar kullanılarak üretilen her bir ton giysinin, her ton ürün için dört ila 15 ton arasında karbon tasarrufu sağlayacağını belirtti.

Her yıl 3,2 milyardan fazla ağaç ambalaj ve giyim için elyaf üretmek amacıyla kesiliyor. Canopy, düşük karbonlu alternatiflere geçişin, endüstrinin bugünden 2030'a kadar neredeyse bir giga ton CO2 emisyonundan kaçınmasına yardımcı olabileceğini ifade etti.

Canopy'nin kurucusu Nicole Rycroft, söz konusu bu geçişin, sonu çöplük olan kaynakların kullanımına dayanan tedarik zincirlerinden daha döngüsel bir yaklaşıma "geçişi başlatabileceğini" söyledi.

Düşük karbonlu elyaflar, her yıl üretilen 7,5 milyon ton insan yapımı elyafın küçük bir bölümünü oluşturuyor ve Rycroft bunun kısmen yeni teknolojileri ölçeklendirmek için finansmana erişim zorluğundan kaynaklandığını belirtiyor.

H&M Group kaynak kullanımı ve döngüsel etki başkanı Cecilia Stromblad Brannsten, "Malzemelerimiz için daha sürdürülebilir alternatiflere doğru ilerlemek, 2030'a kadar mutlak emisyonlarımızı %56 azaltmamızda ve 2040'a kadar net sıfır emisyona ulaşmamızda çok önemli bir rol oynuyor" diye ifade etti.

Canopy, bu anlaşmanın, perakendecilerden satın alma yoluyla malzemelerin piyasadan çekilmesini sağlayacak anlaşmalara olanak sağlayarak bu alternatif elyafları üretmek için 10-20 düzeyinde daha düşük ayak izine sahip kağıt hamuru fabrikalarına yönelik finansmanın önünü açmaya yardımcı olacağını belirtti.

Inditex, 2023 yılına kadar %100 sürdürülebilir selülozik elyaf kullanmayı taahhüt ediyor.
.

© Thomson Reuters 2023 All rights reserved.