×
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
11 янв. 2023 г.
Время чтения
3 минут(-а,-ы)
Скачать
Загрузить статью
Печать
Печать
Размер текста
aA+ aA-

Pitti Uomo'nun 103ncü Buluşması

Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
11 янв. 2023 г.

Yağmurdan sonra güneş parlıyor. Salı günü, Pitti Uomo erkek giyim fuarı nefes kesen güneşli mavi gökyüzü altında başladı. Kapıların açılmasıyla birlikte, Floransa'daki Fortezza da Basso'nun iyi düzenlenmiş stantları ve geniş koridorlarına yoğun bir ziyaretçi kalabalığı akın etti. 10-13 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Floransa erkek giyim defilesi fuarı Covid öncesi katılım seviyelerine henüz yeniden ulaşmadı. 2019 yılında yaklaşık 1.200'e katılımcının yer aldığı fuarda bu sene 789 katılımcı bulunuyor ancak beklenen yaklaşık 10.000 ziyaretçi, organizatörlerin iyimser kalmasını sağlıyor.


Pitti Uomo fuarı Salı günü Fortezza da Basso'da başladı - Pitti Immagine


Ticaret fuarı organizatörü Pitti Immagine'in başkanı Claudio Marenzi, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, "Katılım sayıları bizi endişelendirmiyor, çünkü mükemmellik çabamız, alıcılara sunduğumuz seçenekler ve yerleşik markalar ile yeni isimler arasında kurduğumuz ideal denge sayesinde erkek giyim [ticaret fuarları] için referans noktası olmaya devam ediyoruz" dedi. Marenzi ayrıca, İtalya'nın Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Devlet Müsteşarı Giorgio Silli'den Floransa belediye başkanı Dario Nardella'ya kadar çeşitli kamu yetkililerine destekleri için teşekkür etti. Belediye başkanını özellikle Fortezza da Basso'da şehir tarafından gerçekleştirilen yenileme çalışmaları için tebrik etti.

İtalya'nın Avrupa'nın önde gelen moda ülkelerinden biri olmaya devam ettiğinin altını çizen Marenzi, “Çok zor zamanlar geçirdik ama hala buradayız. Pandeminin bitmesiyle birlikte önce çevrimiçi, sonra fiziksel olarak tekrar düzenlenen tek ticaret fuarı biz olduk. Rus ve Çinli ziyaretçilerimizi halen ağırlayamıyoruz, ancak Avrupa, Güneydoğu Asya ve ABD'den güçlü bir alıcı varlığına rahatlıkla güvenebiliyoruz. Biletlerimizin önceden satılması, kayda değer bir buluşma beklentimizi yükseltiyor, ancak savaş, enflasyon, enerji krizi ve Asya'daki olası gerilimler gibi uluslararası meselelerden elbette endişe duyuyoruz" dedi.

İtalya'nın tekstil ve hazır giyim sektörleri bir bütün halinde, 2022 yılında 28 milyar Euro'luk ticaret fazlası ile 100 milyar Euro'nun üzerinde bir değer ortaya koydu. Erkek giyim, 2021'e göre %20,5 artışla 11,3 milyar Euro'luk bir gelir elde etti ve ayrıca 2019'da elde edilen 10,1 milyar Euro değerin üzerine çıktı. Sistema Moda Italia'nın (İtalya'daki tüm tekstil ve giyim üreticilerini bünyesi altında toplayan üretici birliği) (SMI) Başkanı Sergio Tamborini şunları söyledi: "Büyüme ortalama fiyat artışları ve öncelikle, Rusya ve Çin ile sorunların devam etmesine rağmen, genel olarak çift haneli artışlar kaydeden ihracat yoluyla desteklendi".b


Pitti Uomo’nun ilk günü yoğun bir ziyaretçi akını ile başladı - Pitti Immagine


Ocak-Eylül 2022 arasında, İtalya'nın  hazır giyim satışları ABD'ye %70,9, Güney Kore'ye %40,3, Fransa ve Avusturya'ya %31, İspanya'ya %29,4 ve Almanya'ya %24,9 yükseliş kaydetti. "Bir yıl önce atmosfer çok farklıydı" diyen Tamborini, özelde İtalyan imalatçıların ve genel olarak modanın karşı karşıya olduğu büyük zorluklara da değindi.

“Sürekli bir kriz içerisindeyiz ve sürekli istikrarsızlıkla uğraşıyoruz. Ayrıca sektörümüz yılda 180 milyar adet giyim eşyası üretiyor. Bu çıkış hacimlerinin bu seviyede devam ettirilmesi oldukça zor. Bir dönüm noktasındayız. Karşı karşıya olduğumuz en büyük zorluk, büyümeyi sürdürülebilirlik ve sorumlulukla birleştirmek. Pitti Uomo, düşündüklerimizi ileriye taşımada kilit bir rol oynuyor" diye ifade etti.

Centro di Firenze per la Moda Italiana'nın (İtalyan modasının Floransa merkezi, Pitti Immagine'i kontrol eden yarı halka açık holding şirketi) başkanı Antonella Mansi ise "Ekonomik toparlanma geçici gibi görünüyor, ancak temellerimiz çok iyi ve oynayacak birkaç kartımız var" dedi ve fuarın ilk gününde karşılaştıkları enerjiden duyduğu memnuniyeti ifade etti.
 

Copyright © 2023 FashionNetwork.com All rights reserved.