×
Автор
AFP
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
26 окт. 2022 г.
Время чтения
2 минут(-а,-ы)
Скачать
Загрузить статью
Печать
Печать
Размер текста
aA+ aA-

Ralph Lauren'den Özür

Автор
AFP
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
26 окт. 2022 г.

ABD'li moda evi Ralph Lauren, Meksika'nın First Lady'sinin kendilerini Yerli tasarımları intihal etmekle suçlaması ve yerel topluluklar için tazminat talep etmesi üzerine özür diledi.
Meksika, yerli topluluklarının motifleri, nakışları ve renklerinin yabancı tasarımcılar tarafından intihal edilmesi olarak adlandırdığı eylemleri düzenli olarak kınıyor. Daha önce Zara, Mango ve SHEIN gibi büyük giyim markalarına karşı şikayette bulunmuştu.

Ralph Lauren yaptığı açıklamada, "Bu durumun gerçekleşmesinden dolayı için çok üzgünüz ve her zaman olduğu gibi, nasıl daha iyisini yapabileceğimiz konusunda diyaloğa açığız" dedi.

İntihal suçmalası, Meksika'nın kültür işleri komisyonunun da başkanı olan First Lady Beatriz Gutierrez'den geldi.

Beatriz Gutierrez yayınladığı Instagram gönderisinde, "Hey Ralph: Meksika tasarımlarını gerçekten sevdiğinizi fark ettik" dedi.

"Ancak, bu tasarımları kopyalayarak intihal yapıyorsunuz ve bildiğiniz gibi, intihal yasadışı ve ahlaksız" diye ekledi.

Tasarımının Contla ve Saltillo'daki Meksika topluluklarınınkilerle eşleştiğini ifade ettiği Ralph Lauren markalı bir ceketin resmini yayınladı.

Gazeteci ve yazar Gutierrez, "En azından kabul edin. Umarım bu işi yapan milyon dolarlık kar için değil, sevgiyle yapan toplulukların hakkını tazmin edersiniz" diye belirtti.

Ralph Lauren yaptığı açıklamada, "Bu ürünün satıldığını öğrenmek bizi şaşırttı.

"Ekibimiz aylar önce bu parçanın ürün hattımızda olduğunu öğrendiğinde, ilgili tüm kanallardan kaldırılmasına yönelik sert bir yönerge yayınladı" diye ifade etti.

Meksika, 2020'de Fransız tasarımcı Isabel Marant'ın ülkenin batısındaki Yerli bir topluluğun geleneksel desenlerini kullandığı için özür dilemesini sağlamıştı.
 

Копирайт © 2023 AFP. Все права защищены. Любая информация даннного раздела защищена законом об интелектуальной собственности и не может быть скопирована, перепечатана, изменена, издана или использована в коммерческих целях.