×
Автор
AFP
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
17 мая 2023 г.
Время чтения
2 минут(-а,-ы)
Скачать
Загрузить статью
Печать
Печать
Размер текста
aA+ aA-

Shiseido: Net Kar İlk Çeyrekte İki Katına Yükseldi

Автор
AFP
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
17 мая 2023 г.

Japon kozmetik devi Shiseido, 12 Mayıs Cuma günü ilk çeyrek karında keskin bir artış olduğunu duyurdu, ancak yalnızca %2,6'lık satış büyümesi karşısında yılın tamamına yönelik tahminlerini yukarıya çekmedi.


Facebook: Shiseido


Ocak ve Mart ayları arasında, grup net karını bir yılda neredeyse iki katına çıkarak 8,7 milyar yen'e (59 milyon Euro) yükseltti, bu gelişme satışlarındaki artışa ve "çevik maliyet yönetimine" bağlandı. Aynı dönemde işletme karı %140 artarak 10.5 milyar yen'e (71.2 milyon Euro) yükseldi.

Çeyrek satışları, yıllık bazda yalnızca %2,6 artarak 240 milyar yen'e (1,6 milyar Euro) ulaştı, ancak Shiseido yaptığı açıklamada, döviz kurları ve faaliyet transferlerinin etkileri hariç tutulduğunda, bu değerlerde %7,7 artış kaydedildiğini belirtti. Kozmetik grubu, ilk çeyrekteki bu "iyileşme işaretlerine" rağmen, Ukrayna'daki savaş ve fiyat artışları nedeniyle "sürmekte olan belirsizliğin" altını çizdi.

Bu nedenle Shiseido yıllık tahminlerini değiştirmedi: 2022 yılına kıyasla yılda %-18,1 düşüşle 28 milyar yen (190 milyon Euro) net kar ve %6,3 düşüşle 1.000 milyar yen (6,8 milyar Euro) satış

Grubun ilk çeyrek sonucunu olumsuz etkileyen ana unsurlar,  Japonya'dan sonra en büyük ikinci pazarı olan Çin'de Ocak ayında Covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle satışlarının düşmesi ve perakende faaliyetinde mağazalardaki "envanter ayarlamaları" nedeniyle karşılaşılan sorunlar oldu.

Endüstrinin ülkedeki toparlanmasından yararlanmak için yeni ürünlerin piyasaya sürülmesine atıfta bulunan Shiseido Japonya'da sürekli büyüme kaydettiklerinin altını çizdi.

Markanın, Amerika, EMEA ve Asya-Pasifik bölgelerinde de satışları önemli ölçüde arttı.

 

Копирайт © 2023 AFP. Все права защищены. Любая информация даннного раздела защищена законом об интелектуальной собственности и не может быть скопирована, перепечатана, изменена, издана или использована в коммерческих целях.