×
Автор
Reuters API Fashion
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
25 янв. 2023 г.
Время чтения
2 минут(-а,-ы)
Скачать
Загрузить статью
Печать
Печать
Размер текста
aA+ aA-

Swatch Group 2023'te Çin Pazarının Toparlanması Konusunda Olumlu Beklentiye Sahip

Автор
Reuters API Fashion
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
25 янв. 2023 г.

Salı günü satışlarında %2,5 artış açıklayan İsviçreli saati üreticisi Swatch grup, Çin pazarının COVID-19 etkisinden kurtulması ve Çinli turistlerin yurt dışına dönüşü konularında olumlu bir beklentiye sahip.


Swatch - Reuters


Üst düzey markalar Omega, Tissot ve Longines saatlerinin yanı sıra kendi adını taşıyan kitle pazar plastik saatlerin üreticisi şirket, satışlarının 7,49 milyar franka (8,13 milyar USD) yükseldiğini açıkladı.

Sabit kurda satışlarda gerçekleşen %4,6'lık artış, çift haneli artış hedefinin gerisinde kaldı ve bu sonucun nedeni olarak, 2022'de COVID-19 kısıtlamalarının satışlarda büyük bir düşüşü tetiklediği Çin'deki büyük gerileme gösterildi.

Swatch, net karın bir yıl önce bildirilen 774 milyon franktan 823 milyon franka yükseldiğini ifade etti.

Şirket, genel olarak lüks sektörü ve özellikle de Zuercher Kantonalbank'ın tahminlerine göre markanın satışlarının yaklaşık üçte birini oluşturan önemli bir pazar olan Çin'deki toparlanma konusunda iyimser.

Grup yönetiminin, 2023'te tüm bölge ve segmentlerde güçlü satış büyümesi beklediği ifade edildi. Grubun açıklamasında COVID önlemlerinin sona ermesinin ardından, yalnızca Çin'de değil, çevredeki Hong Kong ÖİB ve Makao pazarlarında da tüketim hızlı bir toparlanma kaydedildiği ve Çin'de seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının turistik destinasyonlardaki satışların canlanmasını sağlayacağının ön görüldüğü belirtildi.

 

© Thomson Reuters 2023 All rights reserved.