×
Опубликовано
12 окт. 2011 г.
Время чтения
3 минут(-а,-ы)
Скачать
Загрузить статью
Печать
Печать
Размер текста
aA+ aA-

Türkiye'nin ilk Tekstil Sanayi Müzesi Bursa'da açılıyor

Опубликовано
12 окт. 2011 г.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve yaklaşık 7 bin metrekarelik alanda hizmet verecek Tekstil Sanayi Müzesi, 14 Ekim Cuma günü düzenlenecek törenle açılacak.


Photo: Corbis


Cumhuriyet'in ilk yıllarında Türkiye'yi yönetenlerin ekonomik ufkunun da anlatıldığı müzede, kentin tarihi ve kültürel özellikleri yansıtılıyor. Türkiye'nin ilk Tekstil Sanayi Müzesi olan Merinos Tekstil Sanayi Müzesi'nin resmi açılış töreni öncesi basına tanıtım toplantısı düzenlendi. Müze girişinde konuyla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti'li Recep Altepe, Bursa'nın birikimleri olan köklü bir sanayi kenti olduğunu kaydetti. Altepe, bununla ilgili en önemli anıtsal yapının ulu önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1935'te planlanarak, 1938'de açılan sanayi alanındaki simge Merinos Fabrikası olduğunu dile getirdi.

Merinos Fabrikası'nın o zaman için tekstil sanayinin gelişmesi, yünlü kumaşın üretim merkezi olması ve bu konudaki gelişiminde öncü olması amacıyla kurulmuş bir fabrika olduğuna dikkat çeken Altepe, ilerleyen yıllarda dünya markası olduğuna işaret etti. Dünya çapındaki İngiliz kumaşlar başta olmak üzere birçok firmanın kendi isimlerini burada yazdırıp, kendi imalatı olarak dünyaya sattıklarını ifade eden Altepe, "Bursa bu işin merkezi. Yüzlerce yıl Bursa ipekli kumaşı vergi ödenmeden Avrupa'ya gitti. Bunlara Avrupa vergi koymamıştı. Aynı şekilde tüm dünyaya en iyi, en kaliteli şekilde Merinos'ta üretildi" diye konuştu.

"ÇOK DA GÜZEL OLACAĞINI UMMUYORDUM"

Merinos Fabrikası'nın bulunduğu yerde şu an park ve kültür kongre merkezinin faaliyet gösterdiğini belirten Altepe, "Merinos'un yaşatılması imalatın en güzel şekilde sergilenmesi düzenlenen makine parkı ile burası ile bütünleşen tüm semgiler var. Arkadaşlarımız büyük bir uğraş ile bunu başardılar. Bende ilk başta burdan çok da güzel birşey çıkacağını ummuyordum. Dev makineler, demir yığınları, nasıl sergilenecek diye. Gerçekten güzel oldu. Bu da herkesin kendi mesleği. Daha da güzel olacak" dedi.

"ÇOCUKLAR KUMAŞ DOKUYABİLECEK, ELBİSE YAPABİLECEK"

Merinos Tekstil Sanayi Müzesi ile ilgili bilgi veren Bursa Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez ise tekstil ve sanayi müzesi olması dolayısıyla Türkiye'de bir ilk olduğunu kaydetti. Müzenin yaklaşık 7 bin metrekare alan üzerinde faaliyet gösterdiğini belirten Erdönmez, "Türkiye şartlarında Avrupa şartları için önemli bir rakam. Burası toplama eşyalarla yapılan bir müze de değil, buradaki eşyaların tarihi, geçmişi, yaşanmışlığı var. Neredeyse 300 bin kişiye hitap eden bir anısı var. 1935'li yıllarda Türkiye'yi yönetenlerin ekonomik ufkunu da anlatıyor. 380 bin metrekareye oturmuş bir sistem. Artık üretim ömrünü tamamlamış ama kültürel hizmet verecek. Müzenin teknik özellikleri dışında sosyal bölümleri de çok güçlü. Çalışan işçilerine verdiği önem sinema, tiyatro salonları tüketim kooperatifleri gibi. Bundan sonra birçok etkinliklere de evsahipliği yapacak. Çocuklar gelip kumaş dokuyabilecek, kumaştan elbise yapabilecek. Bununla ilgili çalışmalar yapılıyor" diye konuştu.

ATATÜRK'ÜN ODASI DA BULUNUYOR

1938 yılında faaliyete giren Merinos Fabrikası'nı hayata geçiren Mustafa Kemal Atatürk'e ait odada müzede korunarak, gelenlerin ziyaretine açıldı. Odada dönemin tarihi dokusu korunuyor.

Faaliyet gösterdiği dönem ile ilgili haberlerin de sergilendiği müzede 1977 yılında fabrikada yaşanan grev sonrası alınan lokavt kararına karşı fabrika işçileri arasında oynanan maç sonrası 'Grevspor Lokavtspor'u perişan etti: 4 - 0' başlıklı haber de dikkat çekti.

DHA - Serhat TEZCAN

Copyright © 2023 FashionNetwork.com All rights reserved.