×
Автор
Reuters
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
31 мая 2023 г.
Время чтения
2 минут(-а,-ы)
Скачать
Загрузить статью
Печать
Печать
Размер текста
aA+ aA-

Unilever CFO'su Pitkethly Mayıs 2024'e Kadar Şirketten ayrılacak

Автор
Reuters
Переводчик
Gözde Meriç
Опубликовано
31 мая 2023 г.

Unilever Plc Salı günü yaptığı açıklamada Finans Direktörü Graeme Pitkethly'nin yirmi yılı aşkın bir sürenin ardından Mayıs 2024'ün sonuna kadar tüketim malları devinden ayrılacağını ifade etti.


Reuters


2002'den beri Dove sabunlarının üreticisi olan şirket bünyesinde görev alan Pitkethly, 2015'te finans şefi olarak Jean-Marc Huët'in yerine geçti.

Daha önce Unilever'in Birleşik Krallık ve İrlanda faaliyetlerinden sorumlu olan 56 yaşındaki başkan yardımcısı, Birleşmeler ve Satın Almalar başkanı ve hazine başkanı olarak görev yaptı.

Yöneticinin grup bünyesinden ayrılışına yönelik açıklama, tüketim malları endüstrisinin geri kalanı gibi Unilever'in de enerji ve diğer emtia fiyatlarının yüksek olması nedeniyle önemli maliyet enflasyonu ve marjları üzerindeki baskıyla boğuştuğu bir dönemde geldi.

Pitkethly'nin neden "şirketten ayrılmayı" planladığını açıklamayan Unilever, halefi için hem şirket içinde hem de şirket dışında resmi bir araştırma başlatacağını belirtti.

Deterjandan dondurmaya 400'den fazla markasıyla dünyanın en büyük tüketici şirketlerinden biri olan Unilever, Temmuz ayından itibaren CEO Alan Jope'nin yerine geçmek üzere Ocak ayında Hein Schumacher'i atadı.

Bu hareket, aralarında yönetim kurulu üyesi ve aktivist hissedar Nelson Peltz'in de bulunduğu yatırımcılar tarafından memnuniyetle karşılandı.

Unilever hissedarı Waverton Investment Management'ta fon yöneticisi olan Tineke Frikkee, "Pitkethly'nin emeklilik duyurusunun zamanlaması sürpriz olmayabilir, bu hareket yeni CEO'ya liderlik ekibini yeniden şekillendirme fırsatı verecektir," dedi.

"Sekiz yıl bir çok uluslu şirketin CFO'su olarak görev almak iyi bir süre ve Mayıs 2024'te emekli olması, yeni bir CFO'nun verimli bir geçiş yapılmasına olanak sağlayacaktır".

Şirket ayrıca baş dijital ve ticari sorumlusu Conny Braams'ın da Ağustos ayında Unilever'den ayrılmaya karar verdiğini açıkladı.
 

© Thomson Reuters 2023 Все права защищены.